‘Suriyelilerin haracını ben alıyorum’ dedi serbest kaldı!

Başta İstanbul olmak üzere yurdun farklı yerlerine dağılan ve bulundukları bölgede suça karışan sığınmacıların sayısı her geçen gün artıyor. Halk Akademi’den Berat Karaaslan’ın haberine göre, ‘Yağma, gasp, tehdit, evrakta sahtecilik’ gibi suçların odağında yer çok sayıda kişinin aynı yöntemi kullandığı anlaşıldı.

‘ADLİ KONTROLÜ’ KALKAN YAPTILAR
Çeşitli suçlardan haklarında soruşturma yürütülen sığınmacılar, kurdukları suç çarkının kırılmaması için farklı kimlikler, farklı isimlerle yurda giriş yapıyor. Giriş yaptıktan sonra çeşitli çetelere dahil olan bu kişiler, haklarında açılan soruşturmalarda adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı gibi tedbirlere tabi tutuluyor.

HARACI BEN TOPLUYORUM” DEDİ SERBEST KALDI!
İstanbul’da yaşanan bir olay ise akıllara durgunluk verdi. 2019’da İstanbul Güngören’de bir tekstil atölyesini 3 kişiyle basan Suriye uyruklu S. K, bir başka Suriyeliyi bıçakla yaraladı. Darp ettiği Z. A’ya ”Parayı çıkar bizi sinirlendirme, sen beni tanıyorsun, ben dediğimi yaparım, zaten buradaki Suriyelilerin haracını ben topluyorum, seni öldürürüm” diyerek tehditler savuran S. K. soruşturma sonunda adli kontrol cezası alıyor. Aynı kişi daha sonra karıştığı benzer soruşturmalarla sınır dışı edilmesi kararıyla Geri Gönderme Merkezine sevk edilse de sınır dışı edilemedi. Hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunan şahıs bu karar nedeniyle ülkede kalmaya devam ediyor.

BENZER YÜZLERCE DOSYA VAR
Yaşanan bu durum ise tek bir örnek değil. Yasadışı göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilerek emniyet ekiplerince operasyon yapılan başka kişilerin de benzer durumlarla deport edilemediği öğrenildi. Sığınmacıların yarattığı suç zincirinin halkalarından olan bu kişilerin çeteleşerek haraç topladığı ise çok sayıda dava dosyasına konu oldu.

‘BASİT SUÇLARA BİLE ADLİ KONTROL UYGULANIYOR’
Konu hakkında halktv.com.tr’ye konuşan Avukat Cesim Parlak ise bu uygulamanın göçmenler tarafından da fazlasıyla kullanıldığını söyledi. Avukat Parlak, “Normalde büyük suçların işlendiği koşullarda uygulanan adli kontrol hükümlerinin basit suçlarda da uygulanıyor olmasının suça bulaşan göçmenler için bir can simidi görevi görüyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir