İYİ Parti’de kurultay günü: Akşener’in vedası

DUVAR 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Türkiye geneli yüzde 3.76 oy alan İYİ Parti’de 5. Olağanüstü Kurultay bugün başladı. Seçimli kurultayda yeni genel başkan da delegeler tarafından belirlenecek. Meral Akşener’in aday olmadığı genel başkanlık seçiminde Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Günay Kodaz yarışacak.

Kurultay delegeleri, il, ilçe ve belediye başkanları ile önceki dönem milletvekilleri dışında katılımcı salona giremeyecek. 1300 delegenin oy kullanacağı kurultayın divan başkanlığını Kurumsal İlişkiler Başkanı Şükrü Kuleyin’in yapması bekleniyor.

İYİ Parti tüzüğüne göre Genel Başkan, Kurultay delege tam sayısının salt çoğunluğuyla seçiliyor. İlk iki turda bu sayıya ulaşılamadığı takdirde ikinci turda en çok oy alan iki aday üçüncü tura kalıyor. Üçüncü turda en çok oyu alan aday da Genel Başkan seçiliyor.

Üç adayın da ilk iki turda salt çoğunluğa ulaşamayacağı kaydedilirken kurultayın ikinci ya da üçünü tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Üçüncü tura kalacak isimlere dair tahminler de yüksek sesle dillendiriliyor. Tolga Akalın’ın ilk turda beklenenin üzerinde bir oy alacağı tahminini yapan İYİ Partililer, buna rağmen Akalın’ın aldığı oyun üçüncü tura kalması için yeterli olmayacağını, üçüncü turda Aydın ve Dervişoğlu’nun yarışacağını ifade ediyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir